Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Що приховує Великоомелянська сільська рада на Рівненщині?

З чого починається сильна і спроможна громада? Причин успіху, звичайно ж, є чимало. Однією з найважливіших причин є принцип відкритості влади. Саме відкритість органів місцевого самоврядування закладає основу для розвитку громади в інших сферах. Бажання приймати відкрито рішення, дослухатись до мешканців, відверто говорити про проблеми і створює позитивний імідж громади. З такими хочеться співпрацювати, вкладати інвестиції та створювати нові можливості. На жаль, не всі громади можуть похвалитися такою відкритістю…

Ось лише один показовий випадок. Великоомелянська територіальна громада. Вона була створена 22 грудня 2019 року шляхом об’єднання Великоомелянської та Грушвицької сільських рад Рівненського району. До складу громади входять 6 сіл: Велика Омеляна, Вересневе, Грушвиця Перша, Грушвиця Друга, Дібрівка та Мартинівка. На перших виборах нової громади сільським головою було обрано Аллу Карпюк. А на останніх місцевих виборах її було обрано повторно. Глянемо ж, наскільки відкритою та прозорою є діяльність цієї сільської ради.

Під покровом регламенту

Кожна сільська рада в Україні керується в своїй діяльністю Конституцією та законами України. Про це знають всі. Значно менше людей знають, що основою роботи рад є регламент. Це свого роду «правила гри» та покрокова інструкція в їхній роботі. Здавалося б, все просто. Втім, проблеми у Великоомелянській сільській раді вже є і з простими речами.

На сайті сільської ради регламенту немає. Відповідно, і ознайомитись з ним, не можна. Сам регламент прописаний так, щоб максимально закрити та втаємничити роботу сільської ради. Зокрема, прийти на засідання сесії мешканці просто так не можуть. Вони мають записатись попередньо у секретаря ради. Таких норм немає в інших сільських радах: інші депутати не бояться своїх виборців.

Та й не лише виборців. Сільська рада відмовила в присутності на своїй сесії депутата обласної ради Романа Стасюка. І це в той час, як інші сільради активно запрошують на свої засідання депутатів районних та обласних рад. Адже таким чином можна обмінятись інформацією, пошукати шляхи вирішення проблем громад. Але Великоомелянська сільська рада в такому, вочевидь, не зацікавлена…

Виглядає дивною ще й інша норма регламенту, а саме про акредитацію представників преси. Пропустимо той факт, що жодна інша рада на Рівненщині не робить попередньої акредитації журналістів. Зупинимось на тому, що дізнатись про таку акредитацію журналістам неможливо. Чому? А тому, що на сайті сільської ради жодного слова про акредитації немає. Інформація про це є лише в регламенті. А самого регламенту, як ми вже писали, немає.

Не можуть прийти на сесію і помічники депутатів сільської ради. Але лише з однією причини – депутати з подачі сільського голови вперто відмовляються прийняти положення про помічників. А немає положення – немає і помічників. І це все подається під соусом «відкритості» та «гласності». І при цьому всьому голова сільради Алла Карпюк не соромиться розповідати про свою вищу юридичну освіту. Втім, юридична освіта тут працює не на створення відкритих умов та доступу громадян до діяльності органів місцевого самоврядування, а навпаки, робить сільраду «закритим клубом».

Цікавий і ще один факт «відкритості сільської ради». Мова йде про формальні відписки, які вони дають на численні звернення та заяви. На таке кричуще порушення прав відреагували в Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Зацитуємо офіційний документ: в ході перевірки було встановлено, що окремі відповіді сільського голови та сільської ради містили неправомірну відмову в наданні інформації».

Іншими словами, сільська рада просто без причин не давала відповіді, або ж давали лише часткові відповіді на задані запитання. А це, між іншим – порушення статті 212³ Кодексу про адміністративні правопорушення.

Передвиборчі хитрощі

Проблему з  дотриманням законності помітили не лише в громаді. Це питання підняли в області під час виборів 2020 року. В розпал виборчої кампанії школярі Великоомелянської та Грушвицької шкіл, які брали участь в олімпіадах отримали подарунки та грошові премії від голови Великоомелянської громади Алли Карпюк. Як відомо, закони чітко забороняють кандидатам на виборах «підкуповувати» виборців чи їх неповнолітніх родичів.

Законодавством встановлено обмеження щодо надання коштів уже зареєстрованими кандидатами виборцям. Що стосується надання зареєстрованим кандидатом певних коштів чи подарунків для дітей, то це може мати ознаки непрямого підкупу виборців, бо може спонукати батьків, які зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття і нести фінансову відповідальність за неї, голосувати за певного кандидата. Громадянка Карпюк викрутилась: на момент вручення подарунків вона не була зареєстрована кандидатом. От де пригодилась юридична освіта громадянки Карпюк. Там, де їй це потрібно – вона готова шукати шпаринки в законодавстві. Таке б завзяття, та до добрих справ…

Читайте також:

Голова ОТГ на Рівненщині під час виборчого процесу роздавала грошові подарунки

Гроші-гроші, вони хороші

Сайт Горинь.інфо вже писав про майно та заробітні плати голів сільських рад. Попередня голова Великоомелянської сільської ради Оксана Курганська мала найбільшу заробітну плату серед всіх сільських голів Рівненського району. Із зарплатами в сільській раді не соромились. До слова, нинішня голова Алла Карпюк працювала тоді заступником і отримувала теж немало.

Читайте:

Гроші громад. Які зарплати отримують сільські голови Рівненського району

А щоб не бути голослівними, проаналізуємо Декларацію про доходи голови сільської ради Алли Карпюк. Декларація датована 23 грудня 2020 року.

Отже, у власності громадянки Карпюк є: житловий будинок площею 266,5 квадратних метрів у Рівному, земельна ділянка площею 2000 квадратних метрів у Великій Омеляній (набута в часи, коли вона була заступником сільського голови), і земельна ділянка в Рівному площею 650 квадратних метрів.

У її власності перебуває і автомобіль RENAULT SANDERO 2013 року випуску, придбаний в тому ж році.

Заробітна плата в сільській раді склала 527 519 гривень в період з 17 січня по 30 листопада 2020 року. Тобто в середньому громадянка Карпюк отримувала щомісяця майже 53 тисячі гривень. Сума вражає… Для порівняння, мер обласного центру Олександр Третяк отримує лише 30 тисяч гривень щомісяця, а голова облдержадміністрації Віталій Коваль – близько 47 тисяч… Не відомо як громада, але голова сільради вже точно вийшла на обласний рівень своїх доходів…

А ще ж додатково з кожної гривні заробітної плати голови сільради громада ще додатково сплачує 42% податків (ПДФО, ЄСВ, військовий збір, пенсійний).

До слова, Національне агентство із запобігання корупції повідомляло, що голова сільської ради Алла Карпюк всупереч закону не подала декларацію про доходи за 2019 рік.

І це все відбувається в той час, коли потреби комунальних закладів не вирішуються. Зокрема, в Грушвицькій школі в поганому стані перебувають дах та фасад школи, а у Великоомелянському НВК «школа-гімназія» – фасад. При цьому є документація на ремонт даху (в Грушвиці) та фасаду (у Великій Омеляні), але кошти на це не виділяються. Ну й справді, це ж не кошти на премії сільському голові…

Сам штат сільської ради теж збільшився. Якщо станом на 1 січня 2020 року в сільській раді було 12 штатних одиниць, то вже зараз в апараті сільської ради працює 23 особи. А ще ж є окремі відділи освіти, культури, молоді та спорту, фінансовий відділ…

Здавалося б, з такою кількістю працівників, сільська рада зможе вирішити всі насущні проблеми громади. Але навіть негода показала всю неготовність та непрофесіоналізм влади. Сніг в багатьох місцях не чистився. А в тих випадках, коли і долали заметілі, то робили це самотужки самі фермери чи селяни.

Так само селяни змушені були самотужки ліквідовувати незаконні сміттєзвалища. Люди скаржились і вимагали вжити заходів. Сільська рада писала відписки і цинічно запевняла, що навела лад. Довелося втрутитись державним органам. Державна екологічна інспекція провела перевірку та написала припис щодо засміченості території та зобов’язала сільську раду привести територію в належний санітарний стан.

Хто зробить висновки

Така ситуація у Великоомелянській громаді – лише приклад. Приклад того, як НЕ потрібно керувати. Приклад того, як чудова ідея децентралізації може бути знецінена. Приклад того, як може влада боятися своїх односельців та виборців. Приклад того, що декларуючи одні цінності, влада керується зовсім іншими. Але так бути не має. Впевнений, що громада своє вагоме слово в цьому питанні скаже.

Дмитро КУБІЙОВИЧ

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: