Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

В УКРАЇНІ СТАРТУВАВ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ВЕСНЯНИЙ ТИЖДЕНЬ ТЕСТУВАННЯ

Із 17 до 24 травня Центр громадського здоров’я закликає українців протестуватися на ВІЛ та вірусні гепатити В і С

Мільйони людей в світі живуть з ВІЛ повноцінним та здоровим життям. Вчені вже довели, що тривалість життя людей з ВІЛ не відрізняється від тривалості життя людей без ВІЛ. Але це можливо лише за двох умов – знати, що в тебе ВІЛ та систематично приймати лікування.

За оцінками національних та міжнародних експертів, нині в Україні близько 200 тисяч ВІЛ-позитивних людей і понад 60 тисяч з них не знають про свій статус. Найбільш ураженими ВІЛ-інфекцією регіонами є Дніпропетровська, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Київська, Чернігівська область, а також Київ.

Більш ніж 50% осіб віком від 15 років ВІЛ-інфекцію виявляють вперше на 3 та 4 клінічних стадіях. Пізніх стадіях, коли ослаблений вірусом організм вже не може долати прості захворювання.

Хвороба на ВІЛ загрожує не лише групам ризику, адже у понад 65% випадках захворювання на ВІЛ передається статевим шляхом.

В рамках тижня тестування, який в Україні проводить Центр Громадського здоров'я МОЗ України, у Києві та інших містах країни працюватимуть мобільні лабораторії наших партнерів - Альянсу громадського здоров’я та AHF Україна.

Процедура тестування - дуже швидка та абсолютно безкоштовна. Результат швидкого тесту на ВІЛ готовий уже за 15 хвилин: до 5 хвилин - підготовка і забір крові з пальця, 10 - очікування результату. Перед тестуванням ви зможете поставити питання та отримати інформацію про ВІЛ-інфекцію, шляхи її передачі, оцінити з фахівцем свій ризик інфікування ВІЛ та розглянути можливості його зниження, отримати інформацію про організації, де можна отримати іншу допомогу, тощо.

Вірусні гепатити

Гепатит B і C - 2 основних типи з 5 різних інфекцій гепатиту, що є причиною 96% всіх випадків смерті від гепатиту. Близько 325 мільйонівлюдей у ??світі живуть з хронічною інфекцією, викликаною вірусом гепатиту B або вірусом гепатиту C. Від наслідків хронічного гепатиту (рак, цироз печінки) щороку помирає близько 700 000 людей.

За оцінками експертів, нині в Україні близько 1,5 мільйони людей мають вірус гепатиту С та півмільйона людей, які мають хронічне захворювання на гепатит В. Натомість про свій статус знають лише 20% хворих на вірусний гепатит В, на гепатити С - тільки 8%.  

Обов’язкове тестування на гепатити необхідно проходити групам ризику:

 • споживачам ін’єкційних наркотиків,

 • працівникам комерційного сексу,

 • чоловікам, які мають секс з чоловіками,

 • вагітним,

 • ВІЛ-позитивним

 • людям, яким здійснювали переливання крові та її компонентів (особливо у 90-х та на початку 2000-х роках)

Також рекомендовано тестування:

 • якщо у вас була велика кількість партнерів та ви практикували незахищений секс. Ризик зараження статевим шляхом  на гепатит В за оцінкою експертів становить 30% - це дуже високий показник (Для гепатиту С- не типовий шлях передачі);

 • якщо ви робили пірсинг та тату;

 • якщо робили татуаж, манікюр та педикюр у салонах, де не впевнені, що достатньо стерелізують прилади;

 • при порушенні елементарних правил гігієни в той час: коли людина разом з членами сім'ї користуються однією бритвою, манікюрними ножами і іншими предметами, на яких може зберігатися кров;

 • при медичних процедурах, якщо не дотримано санітарних правил обробки інструментів, перевірки крові перед переливанням, тощо.

Тестування на вірусні гепатити можна зробити у найближчому центрі, що є на карті.

Також можна самостійно придбати експрес-тест на гепатити у аптеці. Вони коштують близько 85 грн. У випадку, якщо експрес-тест буде позитивним, необхідно обов’язково пройти повторне тестування у медзакладі. За даними порталу hot-love.net , серед українських секс-робітниць як мінімум 20% - є носіями гепатиту С.

Довідково:

Європейський тиждень тестування було запроваджено у 2013 році. Мета ініціативи – збільшити кількість тестування на ВІЛ і вірусні гепатити та підвищити обізнаність людей про переваги раннього тестування на ці захворювання.

Вже 7 рік поспіль тиждень тестування проходить у країнах Європи. 5 рік поспіль, коли до ініціативи окрім тестування на ВІЛ включено тестування на вірусні гепатити В та С. У 2018 році в Європейському тижні тестування взяли участь 53 країни та понад 700 тисяч організацій.

Цього року Європейський тиждень тестування вперше проходитиме 2 рази на рік – у травні та у листопаді. В Україні ініціатором проведення Європейського весняного тижня тестування в цьому році виступив Центр громадського здоров’я.  

Європейський весняний тиждень тестування в Україні Центр громадського здоров’я проводить за сприянням та підтримкою PEPFAR (Надзвичайний план Президента США по боротьбі зі СНІДом) та CDC (Центр контролю та профілактики захворювань США).

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: