Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

У Рівному вшанували пам'ять депортованих з етнічних земель

У Рівному вшанували пам'ять депортованих з етнічних українських земель у 1944-1946 роках. Захід провели 9 вересня біля пам'ятного знаку на перехресті вулиць Чорновола і Драгоманова. До підніжжя знаку поклали квіти, духовенство відслужили панахиду, а очевидці поділилися спогадами.

Джерело Рівне.Суспільне.

Цього дня 77 років тому Радянський Союз та Польща домовилися про так званий "взаємний обмін населенням".

Обмін був примусовим і здійснювався за допомогою військових. Фактично, це було примусове переселення етнічних українців Холмщини, Підляшшя, Надсяння та Лемківщини до східних та південних областей нашої держави. За підрахунками Українського інституту національної пам'яті, воно стосувалося 700 тисяч людей.

Голова суспільно-культурного товариства "Забужжя" Петро Куделя повідомив, що товариство відвідує пам'ятний знак щороку протягом чверті століття і робитиме це, поки знак існуватиме.

"Це як символ нашої біди, яка не є локальною – Холмщини і Підляшшя, а всієї України. Це були українці на крайніх землях України біля Польщі, і наші предки за них воювали століттями, і тримали оборону проти інших чужинців. А комуністична влада одним пером зробила кордони і зробила долі людей", – сказав Петро Куделя.

Депортованому, засновнику організації "Товариство Холмщина" 87-річному Григорію Косюру тоді було десять років.

"В селі якась така метушня була – люди, машини, війська. Темні ночі, неспокій, люди переживають: куди ми поїдемо, чого їдемо, хто нас буде там приймати? Страшно", –розповів Григорій Косюр.

На фото: депортований Григорій Косюр

Він додав, що шкодує про депортацію, бо йому кортить заїхати туди, де народився. Але, в тому місці нічого українського не залишилося, – додав чоловік.

#депортация  #шана 

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: