Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

У Рівному презентували книгу про Ремельску трагедію

У  Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася презентація книги «Ремель. Трагедія на світанку: історичний нарис», у якій йдеться про події 1943 року, коли водночас трагічно обірвалося життя понад 400 жителів села. 

Книгу презентував її автор – народний артист України Святослав Максимчук. Ініціювала ж захід народний депутат Софія Федина, яка разом з головою обласної ради Сергієм Кондрачуком також взяла участь у презентації.

«Про білоруське село Хатинь і його трагедію знає увесь світ. Про трагедію українського Ремля на Рівненщині – мало хто», - зазначено в анотації до книги. Справді, у часи радянські цей факт або замовчувався, або ж подавався цілковито фальсифікованим. Насправді ж у часи Другої світової жителі Ремля активно долучалися до участі в УПА та допомоги повстанцям. Відтак 17 березня 1943 року есесівці оточили село, пропустили всередину шуцманшафт-поліцію та розстріляли селян. Згодом повністю спалили село. Тоді з понад п’ятисот жителів Ремля вижити вдалося лише 73 людям. Досі ж дожили троє свідків тих трагічних подій, серед яких – і Святослав Максимчук, якому на час трагедії було сім років.

- Можу вважати себе найщасливішою людиною, бо пережив цю трагедію, сидячи з батьками в льосі. Село палало, але я того не бачив. Наша хата стояла на краю села. І от того дня батько вийшов, і побачив, що біжить через поля його скривавлена хрещениця… Прибігла вона і пробелькотіла, що наших усіх побили… Ми тоді спустилися у мурований льох. А хвилин за п'ятнадцять вони прийшли й до нас. Походили обійстям, поторсали двері, побили вікна, але в льох так і не зайшли. Потім село палало, батько відкрив двері, і до нас прибігло ще семеро людей. Так ми й просиділи цілий день. А коли наступного дня відходили, то бачили, як село дотлівало, - розповів Святослав Максимчук.

Про роботу над книгою розповів її упорядник - письменник, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка Роман Горак. Натомість Софія Федина наголосила на тому, що інформація про такі  історичні факти повинна активно поширюватися. Тільки так ми можемо зберегти нашу історичну пам'ять   

- Ми живемо у реальності, коли чимало людей впевнені, що на трагедіях не потрібно зациклюватися. Однак це виглядає так, наче ми рубаємо ту гілку, на якій сидимо. Ми багато не знаємо про своє коріння, свою землю, врешті, про свою силу. І коли ми цього не згадаємо, то не зможемо протидіяти ворогам і вибороти власну самодостатність, - зазначила Софія Федина.

Учасники презентації побували сьогодні і в селі Ремель, де відбулася панахида за загиблими біля братської могили на церковному подвір’ї. Вклонилися пам’яті полеглих учасники заходу і біля пам’ятника жертвам трагедії.

- Прикметно, що навіть для багатьох наших земляків з чіткою патріотичною позицією цей трагічний епізод залишається маловідомим. А таких моторошних сторінок в історії України, на жаль, є дуже багато. І, безперечно, ми маємо їх пам'ятати. Сподіваюся, що книга про цю трагедію також стане гідним пошануванням пам’яті загиблих, оскільки відкриє для багатьох досі незнані сторінки історії нашої Рівненщини, - зазначив Сергій Кондрачук.

Рівненська обласна рада

#презентація  #шана 

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: