Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Реформування, що ставить під загрозу перспективи

 Напередодні Дня працівника лісу ми говорили про досягнення колективу за дев’ять місяців роботи. А ось нині трапилась хороша оказія знову завітати у Млинів: у лісгоспі  відбувалася профспілкова конференція з підведення підсумків виконання колективного договору за 2014 рік та укладання колдоговору на 2015 рік, а також  підбивалися показники року, що минув. Участь у конференції взяли начальник відділу охорони та захисту лісу Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства Віктор Глущик,  директор ДП «Млинівський лісгосп» Олександр Мелещук, голова ППО ДП «Млинівський лісгосп» Ірина Момот  та делеговані члени профспілки лісгоспу.

Присутні заслухали звіти головного економіста підприємства Ірини Бусь та головного лісничого Бориса Курицького. Вони зокрема наголосили, що у минулому році робота колективу була спрямована на успішне виконання виробничої програми, основних лісогосподарських заходів та створення необхідних умов праці для виконання виробничих показників. Загалом держлісгосп завершив рік із прибутком, не допустивши зниження рівня рентабельності. Ірина Бусь ознайомила присутніх із основними показниками фінансово-економічної діяльності підприємства. Так, зауважила вона,  обсяг реалізації по ДП «Млинівський лісгосп» за звітний період склав 17,721 млн. грн., що становить 100,5 відсотка до відповідного періоду  минулого року. Цього досягнуто завдяки  раціональній розробці деревини, реалізації залишків лісопродукції минулого року, росту обсягів реалізації дров на експорт, зростанню попиту на дрова паливні на внутрішньому ринку, підвищенню ціни на високотоварну деревину. Варто зазначити, що  утримавши минулорічний рівень доходу, заготовлено деревини підприємством у 2014 році менше на 1,2 тис. метрів куб. ніж у минулому.  
Підвищився й обсяг реалізації продукції на одного працюючого, який склав 177,21 тис. грн. і становить 120 відсотків  до показників  минулого року. Все це дало змогу підвищити рівень середньомісячної зарплати працівникам, виплатити премії за виробничими показниками та вислугу років.
Також, зазначила головний економіст, у 2014 році ДП «Млинівський лісгосп» зробив вагомий внесок до державного і місцевого бюджетів та до фонду соціального страхування. Зокрема до зведеного бюджету сплачено 2781,6 тис. грн., що становить 110 відсотків у  порівнянні з минулим роком. А податкова навантаженість зросла з 24 до 27 відсотків у порівнянні з минулорічним періодом.
Вказала Ірина Ростиславівна і на ряд недоліків у роботі. У  першу чергу це стосується роботи автопарку, зокрема гаража лісгоспу, яка  потребує детального планування у  співпраці з лісництвами незалежно від  погодних умов. Також варто звернути увагу на матеріальні витрати підприємства, економія яких  дасть змогу підвищувати рентабельність. Вона наголосила, що майже всі фінансові ресурси підприємства – це власні зароблені кошти, так як  держава виділила лише три відсотки від потреби  на ведення лісового господарства, а у 2015 році  суму фінансування скоротили ще на 16 відсотків проти попереднього року.  
Головний лісничий Борис Курицький зупинився на результатах лісокультурних  заходів у минулому році. Він зазначив, що всі роботи з відтворення, охорони та захисту лісу були проведені вчасно і якісно. Так, проведено заплановані роботи з відновлення лісів на загальній площі 68 га, з доповнення лісових культур головними породами на площі 105 га, роботи з формування та оздоровлення лісів на площі 1267 при плані 1014 га. Виконано план з проведення рубок догляду за лісом – освітлення, прочищення, прорідження. В процесі проведення цих робіт  було заготовлено 24459 куб. м деревини.
Зважаючи на те, що фінансові, економічні та  виробничі  ресурси підприємства були спрямовані на позитивний результат, голові первинної профспілкової організації підприємства  Ірині Момот  звітувати щодо виконання колдоговірних зобов’язань було нескладно. Вона наголосила, що працівники підприємства вчасно отримували зарплати, не було порушень у наданні відпусток, працівники забезпечувались спецодягом, паливом, при потребі   виділявся транспорт для обробітку земельних ділянок. Частина працівників та членів їхніх сімей мали можливість оздоровитися. Не забували  в колективі й про пенсіонерів. Їм також допомагали дровами, транспортом, а  на свята   вони отримують подарунки.
 За словами Ірини Момот, профспілковий комітет багато коштів спрямовував  на допомогу хворим  працівникам. Також, зважаючи на теперішню непросту ситуацію в країні,  жертвували  кошти на закупівлю одягу для бійців батальйону «Січ», на придбання бронежилетів. А ще надали посильну допомогу своїм колегам із Слов’янського лісгоспу.  
До обговорення звіту  долучилися  майстер лісу Острожецького лісництва Роман Мельник, помічник лісничого Млинівського лісництва Аркадій Чорний, помічник лісничого Дублянського лісництва Леонід Калінобродський, помічник лісничого Вовковиївського лісництва Ігор Мулько. Окрім схвальних відгуків про роботу підприємства та виконання колективного договору, усі виступаючі були занепокоєні проблемою, яка стосується спеціалізованих лісогосподарських агропромислових підприємств (СЛАПів): вони шляхом реорганізації мають бути приєднані до лісгоспу. Все було б добре, якби ці підприємства не мали великої заборгованості  з виплати заробітної плати та зі  сплати  податків, штрафів, пені, що  важким тягарем впаде на плечі підприємства. Крім того, наголошували виступаючі,  необхідно буде забезпечити відповідне документальне оформлення лісових площ, проведення робіт із лісовпорядкування земель, виготовлення правовстановлюючих документів на право користування. Все це призведе до того, що  лісгосп не зможе вчасно розраховуватись із бюджетами різних рівнів, створить заборгованість з виплати заробітної плати та всіх обов’язкових платежів. Сума невиплаченої заборгованості по СЛАПах збільшить витрати лісгоспу, як мінімум, на один мільйон гривень, і це лише за результатами перевірок 2013 року. Це призведе до того, що всі економічні показники Млинівського лісгоспу різко знизяться. Найболючішим для працівників, за якими стоять їхні сім’ї, буде суттєве зниження  зарплати або ж її невиплата, що створить соціальну напругу в колективі.  Доповідачі наголосили, що при  такій ситуації було б доречно провести всі необхідні перевірки та зобов’язати попередніх керівників виправити таке плачевне становище раніше очолюваних ними підприємств. А найдоцільнішим та економічно обгрунтованим рішенням було б провести реорганізацію СЛАПів шляхом ліквідації, а лісгосп прийняв би тільки  самі лісові площі.
Начальник відділу охорони та захисту лісу Рівненського обласного  управління лісового та мисливського господарства Віктор Глущик розділив розуміння проблеми з трудовим колективом та пообіцяв донести пропозиції працівників Млинівського  лісгоспу до обласного керівництва.
Підсумував результати роботи колективу  директор лісгоспу Олександр Мелещук. Він зазначив, що  підприємство спрацювало із прибутком, не допустивши зменшення обсягів виробництва продукції, та виконало свої зобов’язання перед державою  з лісовідновлення та лісорозведення, збільшило сплату податків до бюджетів усіх рівнів.  Отож подякував всім за хорошу роботу, згуртованість  і злагодженість у справах.  Також Олександр Олександрович  вручив грамоту  та перехідну булаву переможцю за підсумками трудового суперництва. Цього разу найкраще спрацювало Дублянське лісництво. Відзнаку для свого колективу  отримав лісничий  Василь Януш.
За проект колективного договору на 2015 рік, доповнений та із запропонованими змінами, проголосували одноголосно. Є надія, що голос працівників в питанні реформування буде почутий. Бо якщо не зважити на всі  економічно обґрунтовані  чинники, то чи зустрінуться працівники лісгоспу в такому ж складі, щоб поділитись хорошими новинами і заключити новий колдоговір?...
Ольга Дем’янчук

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: