Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Кропітка робота, що залишається за кадром

Професійність, відповідальність і любов до обраної справи – саме такими  штрихами можна охарактеризувати роботу  державного підприємства «Млинівське лісове господарство». Впоратися із непростими лісівничими завданнями допомагають також  згуртованість колективу, молодість та енергійність і керівника лісгоспу Олександра Целюха,  і більшості працівників. Ці риси тут особливо вдало поєднуються із досвідом старших колег  щодо організації роботи та методів лісового господарювання, а також новітніми підходами. Відтак і результати радують.

Звісно ж, як і в решті лісогосподарських підприємств краю, основний пріоритет тут – створення якомога  більших площ здорового і красивого лісу, його охорона, захист від пожеж і крадіїв. Для пересічних громадян може здатися, що лісокультурна справа обмежується лише весняною лісокультурною кампанією. Мовляв, посадили ліс – та й росте собі. Насправді ж -  це зовсім не так. Левова частина роботи просто залишається за кадром. Тим часом триває лісокультурна робота практично цілорічно, навіть глибокої осені та взимку. Саме тоді, до слова, й розпочинається тривалий та кропіткий шлях від крихітної насінинки до гінкого дерева.

- Власним садивним матеріалом ми себе забезпечуємо повністю, - розповідає головний лісничий Олександр Рослюк. – Торік, приміром для його вирощування заготовили 7 кілограмів насіння ялини, 10 – модрини, а найбільше – 10 тонн – жолудів. Був хороший урожай останнього, тож план перевищили у 2, 5 раза.Далі ж дорога насіння пролягає у розсадники, загальна площа яких нині складає 1,6 гектара, теплиці (0,3 гектара), короби (0,01 гектара). Підростають там сіянці дуба, ялини, клена, явората інших порід дерев. Особлива ж увага, звісно ж, приділяється модрині європейській, яка вже чимало років поспіль відвойовує собі у наших лісах одне з чільних місць. Бо, хоч вона і є нетиповою для нашого краю, породою-інтродуцентом, проте почувається на наших землях дуже добре, є швидкоростучою, має цінну деревину.

- Нині у нас підростає понад 100 тисяч штук сіянців модрини. Аби вони були стійкими, стали в майбутньому основою здорового лісу, ревно піклуємося про маленькі дерева: використовуємо спеціальний грунт у теплицях, гербіциди, підживлення, - додає інженер охорони і захисту лісу Володимир Фісюк. – Вже, як то кажуть, з допомогою власного досвідузнаємо, як краще вирощувати сіянці модрини, натоптали за роки свою стежку у цій справі. Адже, зрозуміло, не з першого разу вийшло ідеально. Були й помилки. Та головне – була мета і бажання працювати та досягти хорошого результату.

Як турботливо вирощують європейську зелену красуню, на власні очі побачила у Дублянському лісництві лісгоспу. Тут вона є різного віку, підростає і в теплиці, і у відкритому грунті. І всюди – ідеально доглянута.

- Ось, бачите – це двохрічка, - демонструє ділянку із сянцями, що схожа на пухнастий смарагдовий килимок, лісничий Василь Януш . – Посаджена вона ще навесні 2018 року, залишили її на дорощування. Нині тут підростає орієнтовно 20 тисяч штук сіянців модрини. На зиму не накривали – щоб акліматизувалася і була більш стійкою, коли потрапить на лісову ділянку. До речі, цієї весни ми посадили лісові культури на площі 18,6 гектара. Там не лише модрина, а й дуб, клен, явір, ялина і навіть сосни трошки. Останню садимо лише на тих ділянках, де вона росла природним чином.

Загалом минулої весни з допомогою власноруч вирощених сіянців модрини та інших порід дерев на території Млинівського лісгоспу (він, до слова, об’єднує лісові масиви не лише Млинівського, а й Дубенського Демидівського та Радивилівського районів) створено 100 гектарів молодого лісу, який, безперечно, радуватиме майбутні покоління. На значній площі щорічно також проводиться доповнення лісових культур – у 2018-му, для прикладу, на понад 80-ти гектарах. Садивного ж матеріалу, що потрібен для цього, як мовилося, не бракує. Торік, приміром, його загалом виростили майже 900 тисяч штук.

Утім і після цього довірити молодий ліс лише турботі матінки природи не можна буде ще впродовж багатьох літ. У літній період догляд за лісовими культурами проводиться почасти навіть по кілька разів у місяць. Це надзвичайно кропітка робота, проводиться вонаі вручну, і механізованим способом.

- Якщо порівняти із Поліссям, то на наших землях доглядати за лісовими культурами в рази складніше. На багатих же грунтах не лише ліс добре росте, а й зілля, - каже помічник лісничого Млинівського лісництва Аркадій Чорний і демонструє ділянку у 37 кварталі, де, якщо відверто, я б ніколи з-поміж буйного різнотрав’я і зілля не розгледіла рядочки лісу. - Але вже за кілька днів ви її не впізнаєте, - усміхається лісівник і демонструє поруч ділянку, де вже проведено догляд. І дійсно – вже височенькі модринові ряди там аж вилискують на сонці, підтверджуючи своїм виглядом, із якою любов’ю та турботою вирощені.

Таку кропітку щоденну лісокультурну роботу можна побачити фактично в кожному куточку лісгоспу. Коли ж насадження трохи підростають і стають невразливими перед бур’янами, догляд за ними набуває іншої форми: потрібно проводити освітлення, прочищення, проріджування та ін.Та й це – лише один із напрямів у роботі лісгоспу. Треба ж іще вберегти такою важкою працею вирощений ліс від крадіїв, захистити від пожеж. Стосовно першого, до речі, тут наразі зітхнули з полегшенням - із початку 2018 року фактів браконьєрства на території лісгоспу не було зафіксовано.

- Навіть точну дату можу назвати – 5 січня. Проблема не сама зникла. Це- результат жорсткої і безкомпромісної боротьби зі зловмисниками, яка була розгорнута у лісгоспі у 2017 році, - каже головний лісничий Олександр Рослюк, -Аби подолати зло, ми не шкодували ані сил, ані часу. Почасти доводилося вдень вирішувати виробничі завдання, а вночі чергувати в лісі, або ж навпаки.

Величезна увага приділяється у лісгоспі і протипожежній роботі. Зокрема, у нинішньому році проведено догляд за мінералізованими смугамизагальною протяжністю понад 190 кілометрів.

Тут постійно підтримується, так би мовити, у повній бойовій готовності відповідна техніка, купується й нова. Не забувають також і про просвітницьку роботу серед населення, виховання екологічно свідомого молодого покоління. Величезну роль у цьому відіграє й Вовковиївське шкільне лісництво, що діє під патронатом Млинівськоголісгоспу при освітньому закладів однойменному селі Демидівського району. Знане воно в усій області, а незабаром про нього довідаються і в столиці. Адже, перемігши в обласному конкурсі шкільних лісництв, його вихованці у вересні захищатимуть честь Рівненщини на всеукраїнському рівні. Ці юнаки і дівчата ніколи не допустять безвідповідального ставлення до лісу, змалку знають, якою важкою працею вінвирощується. У майбутньому ж, ймовірно, дехто з них достойно поповнить професійну лісівничу родину і внесе лептуу збереження безцінного зеленого багатства краю. А позитивний приклад поруч – відповідальний і високопрофесійний колектив Млинівського лісгоспу.

-- Світлана Тубіна

 

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: