Серцево-легеневу реанімацію може й повинен вміти робити кожен. Про це напередодні Всесвітнього дня перезапуску серця, який відзначають 16 жовтня, розповіла керівниця громадської організації "Рівнетакмед" Тетяна Воронцова.
За матеріалом Рівне.Суспільне.
Юрій Макогончук у Рівненську обласну лікарню потрапив у перші дні жовтня. Він копав картоплю і раптово відчув себе дуже зле.
"Пішла печія в грудях, почав так ніби задихатися і зрозумів, що то вже не іграшки. Попросив жінку визвати швидку допомогу і коли вона вже визвала її, втратив свідомість. Зі слів жінки, бо я нічого не пам'ятаю, мене 11 хвилин уже не було на цьому світі, – розповідає пацієнт обласної лікарні Юрій Макогончук.
У чоловіка стався інфаркт, кров раптово перестала надходити до серця. За словами керівниці громадської організації "Рівнетакмед" Тетяни Воронцової, все обійшлося благополучно, бо йому вчасно надали допомогу.
"Серцево-легеневу реанімацію, коли він був у стані клінічної смерті, почали робити якомога швидше. Це все вдалося, бо поруч вже були люди, які були навчені її робити. В цьому випадку – медики. Але ми розуміємо, що серцево-легеневу реанімацію можна навчитися робити будь-якій людині й треба навчитися", – акцентує вона.
Тетяна Воронцова розповідає, що коли у людини зупиняється дихання, шанси її врятувати зменшуються з кожною згаяною хвилиною. В першу чергу потрібно чимшвидше викликати лікарів.
"Основний симптом – людина втрачає свідомість. Треба нахилитися над людиною на коліна, обов'язково закинути голову, тому що таким чином ми відкриємо дихальні шляхи. Нахилитися вухом до її носа і порахувати до 10 секунд. Якщо за ці 10 секунд ми не почуємо жодного вдиху й видиху або почуємо лише один – це означає, що цій людині потрібно негайно розпочати серцево-легеневу реанімацію", – пояснює Тетяна Воронцова.
Якщо цього не зробити, людина може померти до приїзду медиків. Навчитися робити штучне дихання й закритий масаж серця у Рівному може кожен охочий. Свого часу це навчився робити й міський голова Олександр Третяк.
"Рівне – єдине в Україні місто, котре має забезпечення в усіх школах манекенів, на яких можна відточувати навики надання штучного дихання. У місті Рівне є такі громадські організації, як "Рівнетакмед", Червоний хрест, а також екстренна швидка медична допомога. Вони проводять також заняття. Якщо у вас є колектив, ви можете запросити громадську організацію "Рівнетакмед", котра навчить ваш колектив порятунку життя", – коментує мер.
За його словами з вересня рівненські підлітки отримали можливість безкоштовно навчатися на міжнародному курсі від Європейської ради реанімації. Таке ж навчання планують провести й для вчителів та працівників комунальної сфери.