Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

19 січня – Святе Богоявлення

Хрещення Господнє — православне християнське свято, яке покликане нагадати про обряд хрещення Ісуса Христа у водах річки Йордан. Свято Хрещення Господнього або Богоявлення також називають Епіфанією.

Щорічно 19 січня православні християни відзначають Хрещення Господнє (Водохреща). Однією з найвідоміших традицій на свято є купання в ополонці та вечір Хрещенського святвечора. За повір'ям, у Водохреща вода стає святою як у природних водоймах, так і у водопроводі. Крім того, не всі знають, що це свято не обмежується купанням — існують традиції та обряди, які прийшли до нас від наших пращурів.

Як правильно купатися на Водохреще

Як пірнути в ополонку, щоб не нашкодити своєму здоров'ю, розповіла УНІАН кандидат медичних наук, сімейний лікар Людмила Смоліна. За її словами, готуватися до такого купання в ідеалі потрібно за кілька місяців. Лікарі рекомендують гартуватися ще з літа.

Якщо таке рішення прийнято незадовго до свята, то все одно необхідно підготувати організм. Почати можна з контрастного душу хоча б уранці чи ввечері. Підготовку треба розпочинати мінімум за два дні до пірнання, каже Смоліна. За словами Смоліної, приймати контрастний душ слід за 5-10 хвилин. Також загартовуватися можна холодною водою.

Якщо ж людина вирішила пірнати в день свята без підготовки, це може бути небезпечно.

Протипоказаннями до купання експерт називає підвищений або знижений артеріальний тиск, хвороби серця, хронічні захворювання (наприклад, сечостатевої системи). Всі ці проблеми можуть загостритися під час пірнання. Не слід купатися вагітним.

Також при підвищенні температури тіла людини до 37 градусів і вище пірнати не рекомендується "Температура 37 може бути аутоімунного характеру, вона може бути запального характеру… Тому людина вважається зараз нестабільно стійкою у плані імунної системи", - зазначила Смоліна.

Як довго можна перебувати у воді? Лікар каже, що пірнати треба швидко. "Люди заходять у холодну воду, вони мають перехреститися і тричі пірнути з головою. І одразу вийти. Не треба плавати у крижаній воді", - сказала Людмила Смоліна. Лікар також зазначає, що не потрібно затягувати із зануренням та звикати до води. Інакше ноги швидко замерзнуть і пірнати буде складніше.

Зігрітися після пірнання допоможе теплий чай. Відразу після купання на березі бажано мати теплий рушник або халат, щоб одразу обтертися від води, і одягнути сухий теплий одяг, каже Смоліна.

На питання про те, чи гріє алкоголь і чи можна його пити перед пірнанням, лікар відповідає категорично. За її словами, так можна тільки швидше замерзнути. Це стосується будь-якого алкоголю.

"У жодному разі ні. Тому що алкоголь тимчасово розширює судини. Розширюючись, судини віддають тепло. І не забуваємо, що при вживанні алкоголю людина може втрачати дійсність. Вона не розуміє як довго була у воді і наскільки їй холодно", - застерігає Смоліна.

Хрещення Господнє - традиції свята

 • Незважаючи на те, що Водохреща у 2022 році відзначають 19 січня, особливі правила церква встановлює вже з 18 числа — на Святвечір. У Святвечір Водохреща (другий Святий Вечір) на стіл прийнято ставити пісні страви: голодну кутю, страви з риби, вареники з капустою, узвар (традиційний компот із сухофруктів) та інші страви.
 • Хрещення Господнє у 2022 році починається з нічного чування, після чого переходить у ранкову літургію. Представники духовенства надягають білі ряси та вдень, під час богослужіння, здійснюють обряд освячення води.
 • Однією з найвідоміших хрещенських традицій православних християн стало занурення в крижану ополонку. Вважається, що таким чином можна очиститись і змити з себе всі гріхи.
 • Також у цей день віруючі ходять до церкви для освячення води. Воду, освячену на хрещення, можна зберігати весь рік. Вважається, що вона має лікувальні властивості, захищає від хвороб та будь-якого негативу.
 • 18 січня — останній день Святок, коли дівчата ворожать на нареченого, хоча церква цього не рекомендує.

Що не можна робити у Водохреще

 • У цей день не можна сваритися, скаржитися, розпускати плітки.
 • Не допускайте появи поганих думок, підступів.
 • Варто відмовитися від важкої фізичної праці та переїдання.
 • Не можна шити, стригти ножицями, щоб не заплутати свою удачу.
 • Усі види перукарських послуг також не рекомендовані.
 • 19 січня не давайте в борг навіть найближчим, інакше рік стане фінансово тяжким.

Хрещенські прикмети

 • Сон, що приснився в ніч на Водохреще, — віщий;
 • Якщо вмитися хрещенським льодом або снігом, бути дівчині вродливою весь рік;
 • Будь-які угоди, укладені в цей період, отримують благословення згори;
 • Засватати наречену на Водохреща — отримати міцну щасливу сім'ю у майбутньому;
 • Людину, яку хрестили цього дня, все життя супроводжуватиме удача;
 • Сніг на хрещення — до багатого врожаю;
 • Іній на деревах — добре для посіву озимини;
 • Ясний сонячний день — до поганого врожаю;
 • Повня на Водохреща — навесні чекай на серйозні паводки.

 

#Різдво  #Водохреща 

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: