Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Знов зарясніє гронами лоза

Близько ста сортів винограду вирощує у рідному селі Дермань Друга Всеволод Васильович Кирилюк. Виноградарством він займається вже тривалий час, тож добре розуміється на тонкощах цієї справи і досяг у ній чудових результатів. Виплекана з любов’ю лоза щораз віддячує йому дивовижними соковитими гронами. Кілька «виноградних» секретів дізнались від нього і ми.

Довіряю, але й перевіряю
 Зараз Всеволод Васильович – досвідчений практик у вирощуванні винограду, експериментує зі сортами і сам багато чого може навчити початківців. Але все це прийшло не одразу. Спершу була «теорія». Опрацював чимало спеціальної літератури: книжок, статей в журналах і газетах, публікацій на різних інтернет-ресурсах. Крім цього, питав порад в інших, знаючих, виноградарів. Нотував, аналізував, обдумував, планував – і лише тоді спробував застосувати здобуті знання на практиці: придбати саджанці і на ділянці поблизу батьківської хати у Дермані Другій висадити перші «свої» кущі винограду.
На жаль, отой стартовий досвід довів, каже пан Всеволод, що не все з величезного обсягу перелопаченої ним інформації, зокрема поширеної в Інтернеті, є правдивим. Переконався й у тому, що не кожна з порад більш досвідчених колег спрацьовує саме так, як очікуєш. І не тому, що підказки нещирі, а через безліч об?єктивних чинників, які впливають на кінцевий результат у виноградарстві – від погодних умов до складу грунту.
– Тепер не з чужих слів, а з власного досвіду знаю, що навіть виноград одного сорту, вирощений на різних ділянках в одній місцевості, може смакувати по-різному. Залежить урожай і від того, скільки сонця бачила рослина, підживлення і поливу мала, наскільки вона здорова, й іншого. Інформації тематичній тепер довіряю, але й перевіряю. Експериментую з сортами, випробовую агротехніку, найкорисніше записую. Тож маю собі надійного помічника – грубезний зошит-конспект, повнісінький підказок із практики, – ділиться Всеволод Кирилюк.

«Маруся» і «Граф Монте-Крісто», «Герцог» і «Академік»
У Дермані Другій на двох ділянках, площа яких близько 10 соток, наш земляк вирощує десятки сортів винограду – ранні, середнього строку достигання, пізні. Зі солодкими ягодами і з кислинкою. Кишмиш і звичайний. Білий, рожевий і синій виноград.
– Садив лозу з дотриманням правил. Між кущами в ряду відстань півтора метра, а між рядами – три. Це так званий промисловий спосіб посадки. Відстані такі для того, щоб рослина мала відповідну площу для живлення. Маю п’ять рядів на одній ділянці, ці кущі старші і вже всі плодоносять, та ще чотири ряди, висаджені пізніше – на іншій, – розповідає Всеволод Васильович.
За його словами, садивний матеріал він купував у різних куточках України. Є саджанці з Вінниці, є з Чернівців, Ясениничів і з Колоденки. Зараз чоловік уже й сам успішно їх вирощує. Вміє і висаджувати лозу, і прищеплювати. Знає, як вкривати виноград на зиму, чим підживлювати, які засоби проти шкідників і хвороб рослини застосовувати.
У числі випробуваних ним на дерманській землі виноградних сортів такі: «Маруся», «Герцог», «Румба», «Волхв», «Рембо», «Юліан», «Назарій», «Катруся Каховська», «Геліос», «Сенсація», «Велес», «Граф Монте-Крісто» та інші. Є сорти, які пан Всеволод відбракував, як-от «Румейка». Але є й улюблені. Наприклад, «Атос».
– Дуже подобається сорт «Атос». Ранній. Солодкий. Хрусткий. Не водянистий. Ще – «Катруся Каховська» (його ще можуть називати «Тропіканка», що неправдиво). У нього величезні, як сливи, ягоди. Це виноград середнього періоду дозрівання. Не тріскається, добре набирає цукор і стійкий до впливу несприятливих погодних умов. Також можу виділити пізній сорт «Надія Зос», адже він невибагливий, а ягоди можуть зберігатись майже до новоріччя, – зазначає пан Всеволод.
За труд і клопоти має він здобутки – прекрасні виноградні грона. Смачні, соковиті та ще й чималі. Адже виростають на його ділянці грона вагою два-три кілограми. Такими радують, до прикладу, сорти «Велес», «Сенатор Бурдака».

«Я не для бізнесу, мені це до душі…»
Всеволод Кирилюк вже давно проживає в Рівному. Нині він – пенсіонер. А свого часу їздив на заробітки, зокрема, довго працював в Австрії. Також має за плечима значний досвід як підприємець в нашій країні. Життя його не було надто легким. Знав і гіркі втрати: відійшов у засвіти спершу один із синів, а згодом і той, у кого вчився силі духу, – батько. Та попри біль чоловік зумів рухатись далі.
Для Всеволода Васильовича рідне село є місцем сили, сюди постійно приїжджає з дружиною, яка в усьому допомагає, а часто й із онуками. Тут і справу улюблену знайшов до душі.
– Виноградом займаюсь не для бізнесу, хоч знаю, як цю справу провадити, щоб заробити. Знаюсь і на іншій «рослинній» технології, що може приносити зиск. Але я – не комерсант, це не моя мета. Люблю активність, працю, тож охоче клопочусь на батьківському обійсті і коло винограду. Це рух і здоров?я. Крім того, у нашому селі чудові краєвиди, гарна природа, якими захоплююсь, тут навіть повітря особливе, – стверджує чоловік.
Звісно, першими поціновувачами вирощеного винограду є члени сім?ї і друзі Всеволода Всильовича. Частину врожаю він переробляє на вино. І мало хто знає, що саме його закуповують у храми для причастя. Частину винограду у нього купують реалізатори. Але він ніколи не скупиться, щоб пригостити виноградом чи й вином добрих друзів і знайомих. А загалом переконаний, що за будь-яку справу, аби вона стала успішною, треба братися з любов?ю. Самих знань для цього замало.
• Олена Сніжна
• Фото надав Всеволод Кирилюк

Секрети від майстра

• Вирощування винограду – праця для терплячих. Адже щоб певний сорт повністю розкрив свої властивості, потрібно 5-7 років. За цей час рослина зміцніє, сформується її коренева система, і вона зможе правильно, наповну, живитися.
• Молодому винограду потрібна вода, коли висаджують, і полив при вирощуванні. А от для дорослого воду обмежують, особливо в період дозрівання, щоб ягоди набрали цукристості.
• Є і така особливість: лише до червня під виноград можна вносити азотні добрива, після – тільки фосфор і калій.
• Посадковий матеріал краще купувати у місцевих виноградарів, які вже точно знають, чи ростиме сорт в нашому регіоні і чи відповідатиме заявленим якостям.
• Якщо на меті мати зиск від вирощування винограду, то краще обрати лише перевірених 2-3 сорти.

А ви знали?

 Якщо про сорт  вино­граду кажуть, що він мускатний, це означає, що він має присмак одного з фруктів або якоїсь ягоди.

 

 

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: