Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Українці святкують – економіка збиткує?

Чи дійсно українці на фоні інших націй відзначаються своїм неробством та небажанням нарощувати економічний потенціал, спробуємо розібратися за допомогою скупої статистики. Отже, Кодекс законів України про працю встановлює українцям 10 офіційних святкових і неробочих днів. Це за умови, якщо відповідні дні не припадають на вихідний день тижня: 1 січня - Новий рік, 7 січня - Різдво Христове, 8 березня - Міжнародний жіночий день, 1 і 2 травня  - День міжнародної солідарності трудящих, 9 травня - День Перемоги, 28 червня - День Конституції України, 24 серпня - День незалежності України. Крім того, робота «тисне на гальма» у дні релігійних свят - на Пасху та на Трійцю. Два останніх відзначаються у неділю. Однак завбачливий законодавець передбачив, що коли святковий або неробочий  день збігається  з  вихідним  днем,  вихідний  день  переноситься  на наступний  після  святкового або неробочого. Таким чином понеділок після Пасхи та Трійці теж є неробочими днями. Якщо ж скласти до купи всі вихідні та свята, вийде, що українці відпочивають майже чотири місяці на рік.

В яку суму обійшлися економіці недавні пасхальні та травневі гуляння, підраховуємо шляхом нескладних арифметичних дій. Якщо вірити прогнозам Мінфіну, номінальний ВВП в 2011 році складе 1,253 трильйона гривень. Робочих днів у році буде 255, неробочих - 110. Традиційно, враховуючи різноманітність факторів, виробництво у святкові дні оцінюється експертами половиною від повноцінного робочого дня. Таким чином умовно повних робочих днів буде 310, а внесок одного дня в українську економіку складає приблизно 3,5 мільярда гривень. Відповідно, коли робочий день «перетворюється» у вихідний, втрати становлять  майже 1,6-1,7 млрд. гривень на день. Усі без винятку квітнево-травневі свята – Пасха, День солідарності трудящих та День Перемоги - цьогоріч випали на вихідні дні, а тому відповідно до закону були «перенесені» на будні. Таким чином у сукупності загальний ланцюжок святкування цих трьох дат склав 8 днів, а отже держава протягом цього часу отримала збитків на суму 12,8-13,6 мільярда гривень.

Утім, коли проаналізувати, як і скільки відпочивають мешканці європейських держав та країн-сусідок, то ситуація в Україні виглядає не такою вже й катастрофічною.

Європейськими лідерами за кількістю вихідних днів у році є Німеччина і Швеція. До такого висновку дійшли фахівці Інституту німецької економіки, підрахувавши кількість вихідних, відпускних і святкових днів у різних країнах Європи. За інформацією Deutsche Welle, кількість святкових днів у Німеччині варіюється: в землях, де основною церковною громадою є протестантська, налічується 10 святкових днів, в католицьких федеральних землях - 13 днів. Додавши до цього вихідні, а також середні показники за лікарняними, відпустки по догляду за дитиною і поїздки в санаторії, експерти підрахували, що в 2008 році німці провели на роботі лише 212 з 366 днів. Іншими словами, 40% часу громадяни Німеччини відпочивають, а от жителі Великобританії працюють майже на два тижні довше ніж німці. Скептики часто закидають, мовляв, українцям - на відміну західних колег - потрібен час, щоб «розкачатися» після вихідних. Британці цю тезу успішно спростували на різдвяні свята. Як стверджує британська газета Daily telegraph, майже 2 млн. службовців країни не змогли по завершенні святкувань вийти на роботу «з причини поганого самопочуття». Експерти оцінюють збитки від постсвяткової “епідемії” - а вона вразила більше 6% від всієї робочої сили країни - в 302 мільйони  фунтів стерлінгів (400 мільйонів 700 тисяч доларів). Із майже 2 мільйонів хворих лише 275 тисяч людей, за даними видання, повідомили своїм роботодавцям, що у них застуда: кашель і нежить. Причини «нездужання» інших хворих не уточнюються.

Сергій Табаков

Цікаво, що:

  • Згідно з рейтингом Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), у 2008 році в світі найбільше за всіх працюють південнокорейці. Греція йде другою у рейтингу ОЕСР з 2052 робочими годинами в середньому за рік (256-257 днів на рік). За Грецією в списку розташувалося тріо зі східноєвропейських країн: Чехія, Угорщина та Польща.
  • У сусідній Росії неробочих святкових днів 12. У той же час ще один сусід України – Польща – має 9 святкових і неробочих днів. У Білорусі – теж 9 святкових неробочих днів. Разом з тим, британський часопис The Economist назвав найледачішою європейською країною Болгарію. У них 13 святкових неробочих днів у році. Для порівняння: у Японії офіційно встановлено 14 святкових і неробочих днів.

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: