Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

У Рівному розгорнули проєкт з оцифрування музейних колекцій

Масштабний проєкт оцифрування культурної спадщини започаткували у Рівненському обласному краєзнавчому музеї.

Про це повідомили в Укрінформ

«Отримали грант Українського культурного фонду «Створення апаратно-програмного комплексу для обліку музейних предметів у електронній формі», який дозволив нам активніше застосовувати цифрові технології, зокрема, оцифрувати деякі із майже 140 тисяч музейних предметів різних колекцій. До речі, серед них - Почаївське «Євангеліє або благовістя богодухновенних євангелістів» 1780 року, яке вважається найбільшим українським стародруком. Його висота понад пів метра, ширина – 34, а товщина – 9 см», - розповів директор музею Олександр Булига.

За словами музейника, відтепер цю та інші особливо цінні та оригінальні пам’ятки книгодрукарства можна «погортати» на сайті музею, де розмістили оцифровані давні видання.

«Стародруки, які оцифровуємо - з 1574 до 1830 років, переважно релігійного змісту: «Біблії», «Євангелія», «Октоїхи», «Анфологіони», «Служебники», «Тріоді». Всього ж колекція стародруків музею нараховує майже 200 книг. Серед них є просто унікальні видання з друкарень Острога, Дермані, Києва, Почаєва, Львова, Новгород-Сіверського», - додає завідувачка сектору впровадження цифрових технологій музею Ольга Морозова.

Нині у музейній оцифрованій колекції можна побачити перше друковане в Україні видання «Євангелія», Острозьку Біблію 1581 року - перший повний переклад Старого і Нового Заповітів, «Октоїх» 1604 року, надрукований у Дерманському монастирі.

Зараз рівненські музейники беруть участь у грантових проєктах для отримання необхідного обладнання. Так, вже укладено угоду з Museum Berlin-Karlshorst про допомогу в оцифруванні музейної колекції та облікової документації.

Нині в Україні майже 2000 музеїв.

Наслідки російської агресії показали вразливість музейних колекцій. Україна вже зазнала культурних втрат у вигляді поруйнованих та спалених музеїв в Іванкові на Київщині, Сковородинівці на Харківщині, вивезених музейних предметів з Мелітополя, Маріуполя. Міністерство культури та інформаційної політики України ініціює вдосконалення чинного законодавства у частині здійснення евакуації культурних цінностей під час воєнного стану.

 


 

#музей 

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: