На Кореччині добре відомі імена Віталія Чати, Анатолія Користятинця та інших знаних садівників цього краю. Тому ідея, яка виникла у керівництва Корецького ВПУ №24, є цілком слушною – на базі училища розпочати підготовку плодоовочівників-садоводів. Тим більше, що, за словами директора Павла Соломчука, чимало викладачів на присадибних ділянках роками займаються улюбленою для них справою. А в училищі є сад та навчальні сільгоспугіддя, на яких можна розвивати ягідництво, зокрема вирощувати популярну нині ягоду лохину, елітний виноград, малину, яблуні, груші тощо. Було б розумно, щоб досвід, знання та вміння людей, які знаються на цій справі, набули поширення. То ж у Корецькому ВПУ перейнялися ідеєю ліцензувати спеціальність «плодоовочівник-садовод» і розпочати підготовку цих спеціалістів.
• Завідувачка навчально-практичним центром кухарів Корецького ВПУ-24 Валентина Грема з майстрами виробничого навчання Вітою Вознюк,
Наталією Вербицькою та директором Павлом Соломчуком
А взагалі в цьому училищі з моменту його відкриття у далекому 1962 році незмінно готують, зокрема, трактористів. Із того часу багато чого змінилося, не кажучи вже про самі трактори. Тож нині, навчаючись у Корецькому ВПУ на тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва, слухачі отримують ще й додаткову спеціальність «слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування» та «водій автотранспортних засобів (категорія С)». З таким набором професій дипломованому робітнику знайти роботу буде нескладно. Або ж, до прикладу, інша спеціальність – електромонтер із ремонту та обслуговування електроустаткування. За період опанування навиками цієї професії можна отримати кваліфікацію водія автотранспортних засобів категорії «С». А навчаючись на муляра, можна здобути ще й навики штукатура та лицювальника-плиточника.
– Своє завдання вбачаємо в тому, щоб дати учням кілька суміжних спеціальностей, із переліком яких їм легше було б знайти своє місце на ринку праці, – констатує директор училища Павло Соломчук.
А ще в Корецькому ВПУ, окрім уже згаданих спеціальностей, учні здобувають фах кравця, кухаря та кондитера. У закладі створили навіть сучасний навчально-практичний центр для кухарів. У достатньо просторому приміщенні зробили дуже якісний ремонт.
– Навчальний центр допомагає кухарям здобути кваліфікацію. Тут постійно здобувають практичний досвід учні з двох навчальних груп. А ще ми маємо навчальну групу для людей, які раніше не вчилися, але мають навички роботи кухаря і хочуть здобути цю кваліфікацію. У навчально-практичному центрі облаштовано 16 робочих місць та робоче місце майстра. Центр працює цілий тиждень. Також на базі центру проводимо майстер-класи. Задіюємо школи, місцевих жителів, – розповідає завідувачка навчально-практичним центром кухарів Корецького ВПУ Валентина Грема.
Досвід роботи центру наштовхнув керівництво закладу на ідею створення в закладі ще двох навчально-практичних центрів – для кондитерів та трактористів.
У нинішніх умовах, дбаючи, насамперед, про безпеку учнів та викладацького складу, керівництво навчального закладу прийняло рішення про черговість офлайн та онлайн навчання в закладі. Тобто, якщо частина учнів вчиться очно, то інша – онлайн. Через певний час форма навчання змінюється.
Загалом територія училища, за словами директора, складає майже 15 га. А ще понад 280 га землі училище обробляє з навчально-практичною метою. Бо ж майбутні трактористи мають відчути, як працюють залізні коні на землі, а не за столом комп’ютерного тренажера.
– Маємо навчальні трактори марок МТЗ, Т-150, колісні, гусеничні, автомобілі легкові та вантажні. Один автомобіль переданий для ЗСУ. Техніки достатньо для наявної кількості ліцензованих професій, але, звісно ж, вона потребує оновлення. За останні пів року провели поточний ремонт в одній із секцій гуртожитку, частково перекрили дах навчально-виробничого корпусу, спортивну залу. Плануємо перекрити понад 800 квадратних метрів даху. На перспективу є потреба в обладнанні будівлі автоматичною пожежною сигналізацією, щоб привести у відповідність до правил пожежної безпеки. Розроблена ПКД на облаштування захисту гуртожитку від блискавки. Такі плани. Є потреба в заміні вікон на сучасні віконні системи. Критичних проблем немає. Необхідна інфраструктура наявна, – коротко і по-діловому окреслив сучасний стан навчального закладу його директор Павло Соломчук.
Максимальна кількість учнів у ВПУ за всю історію існування була в межах 800 учнів. Нині тут здобувають освіту 650, і це досить гарний показник з виконання регіонального замовлення. За словами Павла Соломчука, загалом ситуація в професійно-технічній освіті області поступово нормалізується, і є гарні перспективи подальшого її розвитку. Попит на кваліфіковані робітничі кадри виріс ще до війни, а після Перемоги України він буде просто шалений, бо ж доведеться відбудовувати все народне господарство, заново запускати українську економіку. І роль кваліфікованого робітника в цьому процесі дуже і дуже вагома. Наша держава вже суттєво полегшила доступ до здобуття робітничої професії, її безкоштовно можна здобувати і вдруге, і втретє.
Упродовж останніх п’яти років Корецьке ВПУ стовідсотково виконує регіональне замовлення. Цьому, окрім інших факторів, сприяє ще й вдале географічне розташування навчального закладу, яке дозволяє залучати учнів не лише з Рівненщини, але й із Житомирщини та Хмельниччини.
Директору ВПУ, хочеш-не-хочеш, доводиться бути й керівником мінісільгосппідприємства:
– Ми посіяли 30 га озимої пшениці, навесні плануємо ще 30 га засіяти ячменем та вівсом. Учні мають здобувати навички водіння трактора, обробітку грунту. Непросто нині роздобути паливно-мастильні матеріали для посівної, обробітку грунту, але ці речі є невід’ємною частиною навчального процесу. Зібраний урожай частково реалізовуємо. Пшеницю переробляємо на борошно для потреб навчально-практичного центру.
Навчально-практичний центр кухарів, смарт-клас, великий спортзал, клас дистанційного навчання – це той набір інструментів, який робить професійно-технічну освіту сучасною і привабливою, і він, безумовно, присутній в Корецькому ВПУ.
Велику увагу приділяють патріотичному вихованню молоді. На жаль, четверо випускників училища загинули за незалежність та територіальну цілісність нашої держави – Андрій Євтушок, Олександр Леунов, Сергій Літвінчук, Василь Харчук. Їхні імена шанують в навчальному закладі і гордяться подвигами своїх випускників.
• Василь Бурченя