Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Що не можна робити на Водохреща?

Сьогодні українці святкують Водохреща – на честь хрещення Ісуса Христа у водах ріки Йордан. За традицією, в цей день освячують воду в церквах, також освячують річки, стави й озера.  Християни вірять, що опівночі на Водохреща вода має цілющі властивості, і якщо її набрати – вона збереже свої якості впродовж усього року.

Хрещення Ісуса Христа в Євангелії

Згідно з євангельським оповіданням, до Іоанна Хрестителя біля річки Йордан звернувся Ісус Христос для того, щоб прийняти хрещення. «Під час хрещення «відкрилося небо, і Дух Святий зійшов на Нього в тілесному вигляді, як голуб, і голос із неба, який казав: Ти Син Мій Улюблений, у Тобі Моє благовоління!». Після хрещення Ісус Христос пішов у пустелю, де у молитві й пості готувався до місії, з якою він прийшов на землю. Варто зазначити, що точне розташування місця хрещення Ісуса Христа досі невідомо.

Що означає Хрещення

Слово «хрещу» з грецької означає «занурюю у воду». Вода в Старому Завіті символізує початок життя, запліднення животворящого Духа. З давніх часів відомо про чудесні властивості води, набраної в день Водохреща, 19 січня. Перші згадки про особливе шанування води з'явилися в проповіді святого Іоанна Златоуста. «У цей день всі, почерпнувши води, приносять її додому і зберігають весь рік, так як сьогодні освячені води; і відбувається явне знамення: ця вода в суті своїй не псується з часом, але, почерпнута сьогодні, вона цілий рік, а часто два і три роки, залишається неушкодженою і свіжою», - йдеться у ній.

Прикмети на Водохреща

- Якщо перший чоловік, якого зустріне на своєму шляху незаміжня дівчина, буде молодий і гарний собою - значить, весілля не за горами. Але якщо ж він буде старий і немічний - цього року заміжжя чекати не варто.

- Якщо на Водохреща випаде багато снігу - це до міцного здоров'я! Вважається, що водохресний талий сніг і вода мають потужну лікувальну силу, яку не втрачають весь рік. Лікувати снігом рекомендують хвороби суглобів, нашкірні захворювання, порізи й опіки.

- Якщо зірки на Водохреща світять яскраво, значить погода влітку буде суха і спекотна весна почнеться рано, а "бабине літо" триватиме довше покладеного терміну. Втім, яскраві зірки на небі свідчать ще й про те, що рік буде спокійним, без великих політичних і економічних потрясінь.

- Якщо безупинно гавкає собака - це до добробуту і матеріального достатку. Собаки просто кличуть вас на полювання, обіцяючи гарну здобич. Вашою "здобиччю" може бути успішна операція в бізнесі, гонорар, нова високооплачувана робота або несподіваний спадок.

фото wikipedia.org

фото wikipedia.org

Традиції на Водохреща

За традицією, напередодні свята і безпосередньо 19 січня люди святять воду. У водоймах роблять ополонку у вигляді хреста або кола, неподалік від якої встановлюють аналой і дерев'яний хрест з крижаним голубком, який символізує Святий Дух. Після літургії люди відправляються до ополонки, священик служить молебень, після чого починаються водохресні купання.

За повір'ям, якщо викупатися в холодній воді, можна змити з себе гріхи. Набрану на Водохреща воду з освячених джерел зберігають до наступного свята Водохреща. При необхідності, її слід пити на голодний шлунок. Незважаючи на те, що у свято Водохреща немає посту, день напередодні - Святвечір, необхідно провести дотримуючись суворого посту.

Обряди Водохреща

На Водохреща прийнято освячувати житло святою водою. Для цього необхідно взяти склянку зі святою хрещенською водою і пучкою правої руки зачерпувати воду. У вигляді хреста освячувати кожен кут кімнат, обходячи приміщення за годинниковою стрілкою. Даний обряд потрібно починати від вхідних дверей, просуваючись по квартирі за годинниковою стрілкою. Також важливо не забути відкрити кватирку або двері, через яку вийде вся нечиста сила.

Для того, щоб дівчата і жінки були красиві і молоді, їм рекомендується вийти на вулицю, зачерпнути в долоні сніг і протерти ним обличчя. Весілля на Водохреща завжди укладаються на небесах, тому вважається, що шлюб буде тривати вічно.

Що не можна робити на Водохреща

У цей день заборонено сваритися і лаятися, гніватися на рідних і близьких. Також забороняється будь-яка фізична праця, роботи по дому і ремесла (шиття, в'язання, вишивка). На свята нічого не можна виносити з дому, тому що можливі матеріальні втрати. Починаючи зі Святвечора, не радять давати гроші в позику, адже винуватець може відчувати нестачу в грошах протягом року.

Після Водохреща заборонено гадати – вважається, цього дня можна перегадати свою долю в погану сторону. Також на Водохреща не можна брехати, злословити, робити іншим людям підлості, інакше все обернеться проти вас з подвійною силою. На Водохреща не рекомендується набирати зайву воду, незважаючи на те, що вона цілюща, а також розбавляти освячену воду. Насамперед, воду потрібно сприймати як духовні ліки.

https://www.unian.ua/ 

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: