Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Правильний догляд за зубами — запорука гарної усмішки. Поради хмельницьких стоматологів

Нині на ринку представлено чимало засобів з догляду за порожниною рота. А в рекламних роликах постійно бачимо усміхнених людей з білосніжною усмішкою. Тому, надивившись реклами, більшість біжить у найближчий магазин та купує чудо-засіб. Однак, як стверджують стоматологи, одна лиш зубна паста не спричинить дива. Щоб зуби були здорові та білі, потрібно прикласти чимало зусиль.

Джерело: Суспільне

Зуби потрібно чистити після їжі

Найперше, потрібно постійно доглядати за своїми зубами, правильно чистити їх двічі на день після їжі (зранку та ввечері), а протягом дня після прийому їжі прополоскати порожнину рота водою від залишків їжі, каже стоматолог-терапевт Олена Овчарук.

Також потрібно правильно підібрати зубну пасту та щітку, каже лікарка: "Є різні види зубних щіток, кожна з яких призначена для різних зубів. Найкраще, звісно, використовувати щітку середньої жорсткості, якщо у вас здорові зуби та ясна. Але коли в людини швидко руйнується емаль, то тоді варто застосовувати м'яку щітку, щоб не руйнувати її. Однак, необхідно консультуватися в стоматолога, який порадить засоби з догляду індивідуально”.

За її словами, можна користуватися міжзубними йоршиками, зубною ниткою, щоб видалити залишки їжі з-поміж зубів. Однак їх також має порадити лікар, оскільки ці засоби також мають різний розмір, тому підбираються індивідуально. Це все допоможе у профілактиці карієсу.

Щодо зубних паст, то нині дуже величезний вибір: вікові (для дітей різного віку), для щоденного застосування, для здоров'я ясен, для чутливих зубів, відбілюючі тощо.

“Пасти мають містити фтор+кальцій, їх застосовуйте для щоденного чищення. А от що стосується паст з відбілюючим ефектом, то не варто ними зловживати, користуйтеся лише двічі на тиждень. Спеціальними пастами для лікування запалення ясен чи інших проблем ротової порожнини варто користуватися за призначенням лікаря-стоматолога. А от зубний порошок — абразивний матеріал, тому не варто його застосовувати, - каже Олена Овчарук. - Якщо маєте неприємний запах з рота, це може бути карієс. Якщо ж із зубками і яснами все гаразд, причина криється всередині організму. Тут вже необхідна консультація й дообстеження у вузьких спеціалістів — гастроетеролог, терапевт, отоларинголог тощо”.

Відбілювання псує емаль

До слова, нині дуже популярна процедура відбілювання зубів у стоматологічних клініках. Однак, за словами лікарів, є чимало юансів щодо неї, тому не завжди варто прибігати до неї, аби мати білі зубки. Краще вже застосовувати відбілюючі зубні пасти.

Як каже Артем Овчарук, лікар-стоматолог, суть процедури відбілювання зубів полягає у зняттяі верхнього шару емалі, а емаль, як відомо, не відновлюється. Тому за певних обставин пацієнт через деякий час знову приходить з тією ж проблемою.

“Після процедури хімічного відбілювання зубів потрібно дотримуватися багатьох рекомендацій, притримуватися дієти, не вживати їжу та напої з барвниками, оскільки це впливає на колір зубів. А якщо у вас багато запломбованих зубів, то пломби під час процедури не відбілюються, тому після відбілювання маєте змінити всі пломби відповідно до нового кольору, - каже лікар. - Звісно, бувають випадки, коли один зуб псує всю загальну картину, сильно відрізняється кольором. Тоді можна його вибілити. А от всі я б не радив. Сам би собі такої процедури не зробив. Тому перш, ніж зробити відбілювання, дізнайтеся в лікаря усі можливі наслідки та нюанси догляду. У мене була пацієнтка, яка дуже хотіла відбілити зуби. Після того, як я розповів їй деталі, вона передумала”.

За його словами, не те що процедура, навіть застосування довгий період певних паст може нанести шкоду зубній емалі. “Свого часу я користувався однією пастою відомого бренду, кілька років, був дуже задоволений результатами: зубки гладенькі, без нальоту. Виявилося, я нею трохи пошкодив шар емалі, тож маю проблему чутливості зубів. А що вже казати про їх відбілювання”, - каже пан Віталій. Тому він радить за будь-яких проблем із зубами і ротовою порожниною порадитися з лікарем, а тоді вже купувати зубну пасту конкретного призначення. Після зникнення проблем пасту змінюють на звичайну, щоденного застосування. Якщо є кілька проблем, де потрібно застосовувати дві спеціальні пасти, то однією користуєтеся вранці, а іншою — ввечері.

Чистіть зуби з першої появи

“Переважна більшість людей просто неправильно доглядає за зубами, чистить зуби аби як, тому й виникають певні проблеми. А майже всі, кого не спитаєш, не чистять зуби на ніч, лише вранці. То ж скажу так: вранці ви чистите зуби для людей, а ввечері — для себе. Краще вже на ніч почистити зуби, щоб не розмножувалися шкідливі бактерії після їжі, які зібралися за цілий день, і будуть гнити у вашій ротовій порожнині, - каже Олена Овчарук. - Паста обов'язково має містити у складі фтор та кальцій - це базові елементи. Щодо інших інгредієнтів, то треба бути професійним хіміком, щоб розібратися у тих назвах”.

Багато запитань щодо дитячих зубів: коли починати чистити, чим і як? За словами дитячого лікаря-стоматолога Ольги Луценко, щойно з'являються перші зубки, їх треба починати чистити. “Застосовуйте для цього пальчикові силіконові щіточки, вони м'які, не травмують ясен. Чистять ними зубки без пасти, м'якими масажними рухами, - каже лікарка. - До 2,5 років у дітей виростають всі молочні зубки, тож використовуйте вже зубну пасту відповідно до віку, беріть трішки, маленьку горошинку. Зазвичай, такі пасти не шкідливі, якщо дитина їх проковтне”.

Коли у діток з'являються перші постійні зуби, і є тенденція розвитку карієсу, тоді, за словами Ольги Луценко, варто їх вкрити спеціальним герметиком, щоб захистити від ураження, а також проходити профілактичні огляди раз на 3-6 місяців.

Профілактика — краще лікування

Існує міф, що хто їсть молочні продукти, то має здорові зуби. Це не зовсім так, адже інколи любителі молочного мають також погані зуби, і навпаки, хто безмолочний, має здорові зубки. Тут все залежить від засвоєння кальцію та інших вітамінів й мікроелементів організмом. Багато хто поспішає до аптеки за вітамінами, щойно виникають якісь проблеми. “Не варто займатися самолікуванням. Вітаміни також мають свої покази й протипокази, можуть викликати передозування. Для того, щоб призначати препарати кальцію чи інші, потрібно визначити, чого саме не вистачає організму. Тобто здати певні аналізи крові. Це має бути комплексний підхід, і займаються цим не стоматологи, а інші спеціалісти, після консультації та обстеження”, - радить Артем Овчарук.

Чи ж можна їсти дітям цукерки? Заборона цукерок до певного віку, як кажуть стоматологи, не завжди вихід. “Знаю багато прикладів, коли одні діти їли змалечку цукерки, мали погані молочні зубки, а інші ні, то й мали здорові. Однак у певний період ситуація вирівнялася — і в тих, і в інших зуби були зіпсовані. Добре, що молочні. Тому тут теж індивідуально, - каже Артем Овчарук. - Звісно, вуглеводи не дуже корисні для зубів, це сприятливе середовище для розмноження бактерій. Тому просто прополощіть зуби водою. Якщо ні, то слина — природній очисник ротової порожнини протягом дня”.

За його словами, найкраща профілактика здоров'я зубів - здорове харчування. “Однак ми ж не знаємо, що нам продають на ринку чи в магазинах. Екологічно чисте — це хіба що вирощене на власній присадибній ділянці, без застосування хімікатів, - каже стоматолог. - А ще мінімум двічі на рік потрібно проходити профілактичний огляд у стоматолога. Якщо маєте певні проблеми із зубами, то й раз у квартал”.

Не пошкодуйте на похід до свого лікаря часу. І тоді здорова усмішка вам гарантована, радять стоматологи.

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: