Газета «Вісті Рівненщини» +380678370541 +380675894919 +380362695137

Помер директор ЧАЕС Брюханов, який керував нею під час аварії

13 жовтня помер колишній директор Чорнобильської атомної електростанції Віктор Брюханов, який керував нею під час аварії 1986 року.

Йому було 85 років, повідомили в BBC Україна.

Директор ЧАЕС Віктор Брюханов (на передньому плані, ліворуч), заступник головного інженера Анатолій Дятлов і головний інженер Микола Фомін під час суду.

Про його смерть повідомило Державне спеціалізоване підприємство "Чорнобильська АЕС": "Сьогодні на 85-му році пішов з життя перший директор Чорнобильської АЕС Віктор Брюханов".

Віктор Брюханов народився у Ташкенті, а згодом працював на електростанціях в різних регіонах СРСР.

В 1969 році його призначили директором Чорнобильської атомної електростанції, яка тоді ще тільки будувалася.

ЧАЕС він очолював до самої аварії 26 квітня 1986 року, після чого його відсторонили.

Згодом його, як і Анатолія Дятлова, який керував діями операторів на четвертому енергоблоці в ніч аварії, визнали винним у катастрофі.

Суд присудив йому 10 років колонії, але у 1991 році його достроково звільнили й він відбув лише половину свого строку.

Після цього працював заступником начальника виробничого відділу на ЧАЕС, а згодом - у Міністерстві зовнішньої торгівлі України.

Мав статус ліквідатора аварії на ЧАЕС першої категорії та мав інвалідність другої групи.

Свою провину у аварії, як і згаданий Анатолій Дятлов, Віктор Брюханов заперечував й наполягав, що катастрофа сталася через недосконалість конструкції радянського атомного реактору РБМК.

Жив у Києві і зазвичай відмовлявся від спілкування з пресою.

Спогади Брюханова про аварію

"Я не згоден ні з офіційною точкою зору, ні з тим, про що пишуть журналісти. На суді висловлювалися провідні вчені, конструктори, представники технічної експертизи прокуратури. І всі захищали честь своїх мундирів! Тільки мене ніхто не захистив. Я вважаю так: якби система захисту реактора була нормально сконструйована, то аварії не сталося", - говорив Віктор Брюханов в одному з нечисленних інтерв'ю газеті "Факти і коментарі" у 2006 році.

У мінісеріалі "Чорнобиль" від HBO Віктора Брюханова зіграв актор Кон О'Ніл (крайній ліворуч)

Колишній директор ЧАЕС згадував, як у ніч аварії йому зателефонував начальник хімцеху, вікна дому якого виходили на станцію, і розповів про те, що "щось трапилося".

Брюханов спробував сам додзвонитися на ЧАЕС, але там вже ніхто не відповідав, й він вирішив поїхати на станцію на черговому автобусі: "Проїжджаючи повз четвертого блоку, побачив, що верхньої будови над реактором… немає! Зрозумів, що стався вибух. Але не думав, що це реактор".

"Вночі вийшов у внутрішній двір станції. Дивлюся: під ногами шматки графіту. Але все одно не думав, що реактор зруйнований. Таке в голові не вкладалося. Лише пізніше, коли вертоліт облетів…" - розповідав Віктор Брюханов.

І додавав, що руйнування могли бути ще більшими: "Там міг вибухнути водень. Якби заступник начальника електроцеху Олександр Лелеченко не відкачав водень з корпусів генераторів та інші енергетики ціною свого життя не дали аварії перекинутися на інші блоки, було б набагато гірше".

"Я розумів, що повинен нести відповідальність за те, що трапилося. Система в нашій країні така. Але вирок здався мені занадто суворим. Сидів в колонії загального режиму в Луганській області п'ять років. Працював слюсарем котельні. Колеги, засуджені зі мною, теж відбули по пів строку. Троє з них - заступник головного інженера, начальник цеху та інспектор - вже померли", - додавав він.

А також згадував про свій візит у Прип'ять після аварії: "Та краще б не їздив. Місто, яке сам будував, нікому більше не потрібне. Квартира розграбована, двері вирвані з м'ясом. Навіть старих фотографій на пам'ять не залишилося".

Інший керівник ЧАЕС в ніч аварії - заступник головного інженера з експлуатації Анатолій Дятлов, який був на пульті управління четвертого енергоблока в момент катастрофи, помер у 1995 році. Він написав книгу "Чорнобиль. Як це було", в якій детально описав свої погляди на причини аварії та вади реактора РБМК.

Ще один фігурант справи про вибух на ЧАЕС - головний інженер станції Микола Фомін - також провів неповний строк за ґратами, лікувався у психіатричній лікарні, а згодом працював на Калінінській АЕС у Росії.

Старший інженер управління на четвертому енергоблоці ЧАЕС Олексій Бреус у розмові з BBC News Україна про серіал HBO "Чорнобиль", який привернув світову увагу до аварії 1986 року, розповідав, що серіальні герої насправді не схожі на реальних керівників станції.

"Що стосується характерів ключових персоналій Чорнобильської катастрофи, таких як директор Брюханов, головний інженер Фомін, заступник головного інженера Дятлов - то тут у серіалі не художня умовність, а просто брехня", - відзначав Олексій Бреус.

"Їхні характери вийшли абсолютно перекрученими - просто якісь лиходії. Насправді вони були не такими", - додавав він.

#ЧАЕС 

Читайте також

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: