- Так, організовуємо культурно-благодійницькі свята навіть для тих, хто в нас не працює…
- Так, для багатьох ми є партнером № 1…
- Так, серед настільних книг – книга «Рослинництво»…
- Так, у нас працюють родинами…
- Так, ми – люди віруючі…
- Так, ми ще подивуємо людей…
Вони ж коментують:
- Бандитами нас називають ті, кому не даємо їсти даремний хліб, не дозволяємо красти, оскверняти душу та землю-годувальницю, плутатися під ногами.
- Ми просимо, аби нам не заважали працювати. Ні окремі чиновники, ні влада в цілому.
- Ми розвалюємо старе і на його місці зводимо нове, сучасне, прогресивне. Від машинно-тракторних парків – до виробничих стосунків між членами колективу і колективами-партнерами.
- Ми не шкодуємо коштів на придбання найсучаснішої сільгосптехніки, добрив, технологій. Бо це (після високопрофесійних працівників) – друге крило виробничого польоту.
- Ми не всіх охочих працевлаштовуємо, а лише найкращих спеціалістів. У нас навіть на посаду механізатора існує відбірний конкурс.
- Наші працівники мають заробітки, які дозволяють почуватися краще, ніж у місті, їздити відпочивати навіть у Єгипет. А саме підприємство здатне знаходити матеріальні можливості для організації культурно-благодійницьких свят і для своїх працівників, і для вчителів, медиків, ветеранів війни та праці, і для молоді, для будівництва обєктів соціального і духовного призначення.
- Ми є парнером №1 для для переробних підприємств і виробників добрив.
І знаючи, що без наукових і технологічних новацій вирощувати високі врожаї сільськогосподарських культур фактично не можливо, на кожній дільниці зробили книгу нашого земляка вченого-агронома Володимира Лихочвора «Рослинництво» настільною. Бо в ній є все – і як, і чим, і коли сіяти та збирати.
- І на родини хліборобські багаті. Як-ось, сімейство Переходьків, де в одному колективі працюють батько, два сини, дві доньки і зять.
- І допомагає нам жити і працювати щира віра в Бога і землю-годувальницю. Як велося це в наших працелюбнів предків. Тож не сумніваємося, що ще не раз своїми хліборобськими успіхами подивуємо і наш край, і нашу країну…
Хто ж це - вони?
Вони – це працівники приватного підприємства «Агро-Експрес-Сервіс», рік народження якого – 1999-й, до складу якого входить 7 дільниць, де займаються вирощуванням зернових, цукрових буряків, ріпаку та взялися за розведення великої рогатої худоби. До речі, площа хлібних ланів – 9 тисяч 300 гектарів, а цукристих – 9 тисяч 963 гектари. Всього підприємство використовує для вирощування врожаїв понад 20 тисяч гектарів орендованих земель у Рівненській, Тернопільській та Волинській областях.
У трудовому колективі – 450 людей різних професій і спеціальностей. Саме вони презентують підприємство як одного з провідних виробників сільськогосподарської продукції в Україні. Вони разом зі своїм керівником – генеральним директором кавалером ордена «За заслуги» ІІІ ступеня Сергієм Костючком, людиною молодою, але вже досить досвідченою та освітченою, наполегливою та цілеспрямованою, яка встигла, як мовиться, і на власних хлібах побувати, і на державних, живуть за правилом: спирайся на вчорашній досвід і орієнтуйся на завтрашній рубіж, який має бути на порядок вищий від учорашнього досвіду.
Власне, ПП «Агро-Експрес-Сервіс» – це монолітна команда однодумців, для яких виконавська дисципліна, дбайливість, працьовитість і сучасні методи господарювання – на першому місці. Відтак і вагомі результати праці, і матеріальні статки, і черги на право стати членом цієї команди.
Правила хліборобської «гри» для всіх тут однакові: і для генерального директора, і для його заступників, і для спеціалістів земельного відділу, які займаються процесами, повязаними з паями, зокрема, укладанням договорів оренди паїв, їх державною реєстрацією, формуванням масивів дільниць тощо, і для фінансистів, і для директорів дільниць. Полягають ці правила в одному: яка праця, така й шана. У затінку тут не сховаєшся.
Чи не тому з року в рік виробництво зерна, цукрових буряків постійно зростає. Наприклад, торік хліборобами приватного підприємства було засіяно 7 тисяч 740 гектарів земель пшеницею і зібрано з кожного гектара понад 47 центнерів збіжжя. А середня врожайність цукристих, на 8 тисячах гектарів, на круг склала 440 центнерів.
Завдяки продуманій кадровій політиці
- А в нинішньому році, - розповідає генеральний директор ПП «Агро-Експрес-Сервіс» Сергій Костючко, - ми збільшили площі, орендовані у пайовиків, на три з половиною тисячі гектарів і маємо тепер у загальному обробітку 24 тисячі гектарів. А значить, нова техніка, нові напрацювання та перспективи потребують нових висококваліфікованих спеціалістів. І ми таких знаходимо. Завдяки продуманій кадровій політиці. Тож забезпечуємо людей новими робочими місцями, даємо їм можливість гарно працювати і добре заробляти…
- Як на сьогодні, це досить важливо, - каже вслід Сергію Степановичу голова Млинівської райдержадміністрації Ганна Худик, керівник виконавчої влади району, де в приватного підприємства є орендовані землі. – Адже на Млинівщині нині найгостріші три проблеми: дороги, смертність і зайнятість населення. Останню й допомагає нам розвязувати у міру своїх можливостей колектив ПП «Агро-Експрес-Сервіс».
А ще Ганна Романівна підкреслює:
- Визначальний вклад цього підприємства в економічний, соціальний, культурний і духовний розвиток району нині вимірюється не тільки фінансово, не тільки значною кількістю різноманітних проектів, у тому числі й благодійницьких, але й самим стилем господарювання – сучасним, динамічним, спрямованим на новітні технології, на високу продуктивність, дисципліну праці. За рівнем оплати праці трудівників це підприємство посідає чільне місце не лише в районі, а в області. Радує і стиль «Агро-Експрес-Сервісу» й щодо розрахунків з пайовиками. Тут і своєчасність, і вибір форм оплати – грішми чи зерном. Служить колектив прикладом і в розвязанні багатьох проблем в освітянській, медичній, культурно-просвітянській сферах району.
Зрештою, про меценатство, яким постійно займається ПП «Агро-Експрес-Сервіс», генеральний директор каже коротко:
- Напевно, найбільше покликання людини в цьому світі – це творити добро для інших. Допомагаємо і школам, і храмам, і окремим громадянам, що цього потребують. Але робити з цього піар не варто. Бо справжнє меценатство ніколи не підноситься у ранг словесної похвали. Його просто треба робити.
Не поза, а позиція
І вони роблять. Не заради орденів. Хоча будь-яку нагороду, навіть особисту, генеральний директор приватного підприємства зараховує до спільних відзнак. Як і отриманий на початку минулого року орден «За заслуги» ІІІ ступеня. Тоді Сергій Костючко зазначив, що вона – це насамперед сукупний плід самовідданної діяльності всього колективу, а також усіх пайовиків, які виявили довіру «Агро-Експрес-Сервісу» у його прагненні вирощувати високі врожаї, примножувати славу України як однієї з найбільших європейських житниць.
Це не поза, а тверда позиція.
Дільницю №1, офіс якої знаходиться у селі Ярославичі Млинівського району, очолює Микола Старостюк – надійний людина, прекрасний фахівець і однодумець Сергія Костючка. З ним ми зустрілися завдяки щирому «гідові» - заступникові генерального директора ПП «Агро-Експрес-Сервіс» Василю Мусі спекотного літнього дня на території місцевого машинно-тракторно парку, що європезується чи не на очах.
Микола Ничипорович як гостинний господар водив нас новобудовами та реконструйованими приміщеннями, ділився планами. Не без гордості показував сучасне кількаповерхове офісне приміщення, в якому трудівники можуть і перепочити, і пообідати, і навіть спортом зайнятися. Заодно з усмішкою ділився одкровенням:
- Коли взялися за реконструкцію занедбаних колишніх колгоспних приміщень, чув од деяких мешканців села: «Цей уже доруйнує все остаточно…». Чув, але не ображався, бо знав: незабаром заговорять по-іншому. І коли парк почав досить швидко «олюднюватися», коли його територія перетворилася на справжній будівельний майданчик, ті ж недоброзичливці – мов у рот води набрали…
І так у кожній справі
Люди зневірилися у всьому за часи, коли побутувало правило: «Все моє і все нічиє». Тепер треба повертати їм віру у порядних господарів. Повертати чесною і сумлінною працею. Дивись, якось і скептики попросяться у колектив, і поменшає тих, хто скрипить зі злості зубами, бо працювати не вміє чи не хоче, а вкрасти норовить…
Від того ж Миколи Ничипоровича почули не лише про минулорічні рясні жнива його виробничого підрозділу, цьогорічні намітки та сподівання, а про неабиякий хліборобський талант навіть настоятеля місцевого храму отця Миколая. Цей священик у жнивну пору сідає… за кермо зернозбирального комбайна, а його матушка записується у помічники!
Було приємно чути і від сільрадівського керівництва, що якби не партнерська допомога колективу дільниці, то вирішення багатьох соціальних питань у тутешніх селах перетворювалося б на балачки.
Подібне і на інших дільницях. А це ознака сучасного бачення розвитку села. Як керівниками, так і підлеглими. Ба, про звичайних хліборобів в колективі приватного підприємства навіть приповідки ходять. Як-от про механізатора бурякозбирального комбайна «Холмер» Миколу Кощука з дільниці №1: «Після «Холмера» Кощука не шукають буряка». Чи тракториста Віктора Завадського, який працює на потужному «Класі»: «Девятку» захотів – і заробити в «Агро-Експрес-Сервісі» зумів». А про водія і тракториста Олександра Гошка кажуть: «Генеральський вихованець!».
Чимало в колективі зовсім молодих, але талановитих спеціалістів. Серед них – 22-річний комбайнер Андрій Токарський. За високопрофесійне опанування складною технікою його друзі називають не просто механізатором, а механіком-механізатором! А 24-річний Микола Сівак не лише став пайовиком ПП «Агро-Експрес-Сервіс», а й механізатором широкого профілю дільниці № 3, де ще учнем училища проходив практику.
Коли ж заходить мова про Віталія Наконечного з дільниці №5, то односельці примовляють: «Достаток починається з калача, а добрий врожай – із сівача». Бо він насправді – сівач од Бога. Такими хоче бачити й своїх трьох синів, що підростають. До речі, двоє з них – 14-річний Ілля та 12-річний Сашко вже з батьковою технікою знайомі.
Заслужив повагу в колективу дільниці № 5 і 20-річний механізатор-водій Павло Бойко, в руках якого екскаватор стає… роботом!
Повноправні партнери
Повноправними партнерами в колективу ПП «Агро-Експрес-Сервіс» є і пайовики, і переробники, і виробники добрив, і постачальники сучасної техніки… Від усіх них залежать майбутні врожаї.
Так ТзОВ «Рівне-Зерно-Продукт» тісно співпрацює з приватним підприємством щодо доведення зібраного врожаю до кондиції, його зберігання та переробки. А ось продукцію ВАТ «Кременецький крейдяний завод» ПП «Агро-Експрес-Сервіс» використовує для… розкислення грунтів.
- У нинішньому році, - розповідає головний агроном приватного підприємства Олег Чалик, - вирішено в цьому напрямку здійснити справжній пілотний проект, своєрідний прорив у розкисленні грунтів. Мається на увазі використання крейдяного борошна, одного з найкращих чинників, що нейтралізує кислотність. У середньому кожен гектар отримає в серендньому по три тонни цього борошна високої якості.
Головний агроном переконаний, що альтирнативи «крейдяно-борошнистому» розкисленню немає. Принаймні з огляду на його природну дію та намічену планку високих врожаїв.
А ще триває тісна співпраця ПП «Агро-Експрес-Сервіс» з постачальном мінеральних добрив ВАТ «Рівнеазот». Торік, наприклад, на полях приватного підприємства під урожай пшениці, цукрових буряків і ріпаку було внесено у грунт 7,5 тисячі тонн поживи, що стало вагомою складовою високих врожаїв.
Серед надійних переробників - Радехівський цукровий завод, ДП «Радивилівський комбінат хлібопродуктів», а в сфері захисту рослин тісна співпраця у приватного підприємства з ТОВ «Галич - Агро - Стек» та ТОВ «Авангард» з Тернополя, які входять у групу компанії «Авангард».
Отак з вірою і любовю живе і працює на благо людей та держави колектив однодумців і небайдужих до майбутнього України людей.
Юрій Береза